UMJETNIČKO I POSEBNO

Što je  umjetničko ili sinkronizirano plivanje? Kakav je to sport? 

Za početak, umjetničko plivanje olimpijski je sport i spoj baleta, ritmike, gimnastike, plivanja i mnogih drugih zanimljivih sportova i elemenata. Cilj je napraviti što bolju figuru, koreografiju i dočarati gledatelju lakoću koreografije ili figure, no nama u vodi puno je teže nego što izgleda gledateljima.

Koje vještine treba razviti da bi se bavili ovim sportom? Nabroji neke od njih. 

Bitno je da su osobe koje treniraju ili se bave ovim sportom fleksibilne i imaju razvijenu kondiciju. Također treba znati zadržati dah pod vodom duže vrijeme, ali treba biti i uporan i ne odustajati jer treba puno vježbe za usavršavanje.

Kakav si uspjeh postigla, što si osvojila? 

Moj partner Lovro Palijan jedini je muški sinkro plivač u Hrvatskoj. Zajedno smo sudjelovali u mixed duetu na natjecanju u svjetskoj razini. Iako virtualno, Supermix 2021 prvo je međunarodno natjecanje ikad na kojem je nastupio hrvatski mixed duet. U izvedbi zadane koreografije zaslužili smo 62.8000 bodova i zauzeli sedmo mjesto od dvadeset četiri svjetska mixed dueta u našoj kategoriji. Za nas bio je to veliki uspjeh. Također sam na natjecanju koje se odvijalo u veljači osvojila jednu zlatnu i brončanu medalju.

Opiši nam svoje trenerice, kako te treniraju, što vas uče? 

Imam dvije, vrlo stroge trenerice, Anu i Željku. One nas uče i usavršavaju. Svatko je drugačiji, a one se trude svakog naučiti i postići uspjeh prilagođen njemu. S njima vježbamo, radimo figure, koreografije, rastežemo se.

Kakvi su treninzi, koje vježbe radite, koliko puta tjedno treniraš? 

Ovisi, ponekad treninzi znaju biti teški, a ponekad lagani. Najvažnije je da imamo dobar trening jer se na taj način poboljšavamo i stječemo nove vještine. Ponajprije se zagrijavamo, zatim imamo zadatke koje moramo obaviti dok plivamo, onda je na redu koreografija koju vježbamo pa radimo figure. Ponekad imamo i suhi trening. Treninzi su svaki dan, a traju po dva ili više sati. Idem na trening svaki dan osim nedjeljom jer tada odmaram i to je dan za druženje s obitelji.

 Što je to suhi trening? 

Suhi trening traje jedan sat i to je trening na suhom. Imamo ga tri puta tjedno u dvoranama ili vani kada je toplo i sunčano. Većinom se za vrijeme suhog treninga zagrijavamo, rastežemo, radimo vježbe snage (sklekove, plank, vježbe za trbušne mišiće, za leđne mišiće itd.) ili kondicijske vježbe. Zanimljivo je to što u vodi naše noge moraju izgledati utegnuto i zato vježbamo naše nožne prste kako bi izgledali lijepo i zategnuto.

Kako se zove tvoj klub? 

Treniram u klubu sinkroniziranog plivanja Medveščak, skraćeno KSP Medveščak. Prije sam trenirala u Mladosti, no prebacila sam se u Medveščak i sada treniram ondje.

Kako bi opisala sinkronizirano plivanje jednom rečenicom? 

Možeš, ako voliš.

Opiši svoje partnerice i partnera, kakvi su? 

Svi se jednako trudimo, treniramo zajedno, ispravljamo jedni druge, zajedno trpimo, družimo se… Svi smo prijatelji i svi uživamo trenirajući. Volim provoditi vrijeme s njima.

Što su figure, reci nam nešto o njima? 

Figure su elementi od kojih se sastoji koreografija, to je ljepota u sinkroniziranom plivanju - napraviti neku figuru. Figure su umjetnost i sudci ih ocjenjuju. Što se figura sporije izvodi, to imaš priliku dobiti višu ocjenu zato što daješ sudcima priliku da dobro promotre tebe i tvoju izdržljivost u vodi.

Koje je tvoje sljedeće natjecanje, što očekuješ?

Sljedeća su gradska natjecanja u lipnju (samo Zagreb), zatim je i veliko državno natjecanje u srpnju. Figure su također u srpnju. Nadam se što boljem rezultatu i medaljama.


Novinarke: Katarina i Klara Dropulić

I BUILT MY SITE FOR FREE USING